Norsk Buhund Ringens Poängjakt

Tävlingsgrenar 2022

Agility
1. Lissrakkans Fenja
23 p
Ägare: Rasmus Précenth
Hopp: Fullföljt/oplacerad (klass 1-2)
5 p
Agility: Placering 1, 2, 3
5 p
 + Plockat en pinne (klass 1-2)
 + 10 p (15 p)
Agility: Startat/diskad
3 p
Freestyle och HTM
1. Vildhöjdens Aggera
49 p
Ägare: Stefan Nilsson
Freestyle: Klass 1 uppflyttningspoäng
10 p
 + Diplom Klass 1
 + 10 p (20 p)
Freestyle: Klass 1 uppflyttningspoäng
10 p
Freestyle: Fullföljt, ej godkänt
5 p
Freestyle: Diskad
3 p
Freestyle: Diskad
3 p
Heelwork to Music: Fullföljt, ej godkänt
5 p
Heelwork to Music: Diskad
3 p
Lydnad
1. Koromandel Kullanmuru
15 p
Ägare: Anna-Leena Laakso
Placering 1, 2 och 3
5 p
 + Startklass, uppflyttningsresultat
 + 10 p (15 p)
2. Lissrakkans Menja
5 p
Ägare: Katrin Nilsson
Startat fullföljt, inget pris
5 p
Nose Work
1. Sixten
140 p
Ägare: Rolf Lind
TSM: Placering 1, 2 eller 3
5 p
 + Diplom klass 2
 + 10 p
 + Uppflyttning
 + 10 p
 + Godkänd (klass 2)
 + 15 p (40 p)
TSM: Placering 1, 2 eller 3
5 p
 + Diplom klass 2
 + 10 p
 + Godkänd (klass 2)
 + 15 p (30 p)
TSM: Placering 1, 2 eller 3
5 p
 + Fullföljt, ej godkänd
 + 5 p (10 p)
TSM: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TSM: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Fordon: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Inomhus: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Inomhus: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Inomhus: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Behållare: Diplom klass 1
5 p
 + Godkänd (klass 1)
 + 10 p (15 p)
TEM Behållare: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Behållare: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Behållare: Fullföljt, ej godkänd
5 p
2. Honningrosas Jösta Hjerteknuser
130 p
Ägare: Ritva Lindström
TSM: Diplom klass 2
10 p
 + Godkänd (klass 2)
 + 15 p (25 p)
TSM: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TSM: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TSM: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TSM: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Utomhus: Diplom klass 1
5 p
 + Godkänd (klass 1)
 + 10 p
 + Uppflyttning
 + 10 p (25 p)
TEM Utomhus: Diplom klass 1
5 p
 + Godkänd (klass 1)
 + 10 p (15 p)
TEM Utomhus: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Utomhus: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Utomhus: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Fordon: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Inomhus: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Inomhus: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Inomhus: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Inomhus: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Inomhus: Fullföljt, ej godkänd
5 p
3. Gnipagrottans Bedårande Blenda
115 p
TSM: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TSM: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TSM: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TSM: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TSM: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Utomhus: Diplom klass 1
5 p
 + Godkänd (klass 1)
 + 10 p
 + Uppflyttning
 + 10 p (25 p)
TEM Utomhus: Diplom klass 1
5 p
 + Placering 1, 2 eller 3
 + 5 p
 + Godkänd (klass 1)
 + 10 p (20 p)
TEM Utomhus: Diplom klass 1
5 p
 + Godkänd (klass 1)
 + 10 p (15 p)
TEM Utomhus: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Fordon: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Fordon: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Behållare: Diplom klass 1
5 p
 + Godkänd (klass 1)
 + 10 p (15 p)
4. Viggo
70 p
Doftprov, alla sorter
10 p
TSM: Diplom klass 1
5 p
 + Godkänd (klass 1)
 + 10 p
 + Uppflyttning
 + 10 p (25 p)
TSM: Diplom klass 1
5 p
 + Godkänd (klass 1)
 + 10 p (15 p)
TSM: Diplom klass 1
5 p
 + Godkänd (klass 1)
 + 10 p (15 p)
TEM Utomhus: Fullföljt, ej godkänd
5 p
5. Nordspetsens Olivia
30 p
Ägare: Lena Björklund
TEM Inomhus: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Inomhus: Fullföljt, ej godkänd
5 p
TEM Behållare: Diplom klass 1
5 p
 + Godkänd (klass 1)
 + 10 p (15 p)
TEM Behållare: Fullföljt, ej godkänd
5 p
5. Vildhöjdens Aggera
30 p
Ägare: Stefan Nilsson
TSM: Diplom klass 1
5 p
 + Godkänd (klass 1)
 + 10 p
 + Uppflyttning
 + 10 p (25 p)
TSM: Fullföljt, ej godkänd
5 p
7. Bernegårdens Jenny
15 p
Ägare: Maria Ajax Björk
Doftprov, alla sorter
10 p
TSM: Fullföljt, ej godkänd
5 p
8. Tomtelundens Rosamunda
10 p
Ägare: Anna Larsson
Doftprov, alla sorter
10 p
Rallylydnad
1. Koromandel Kullanmuru
30 p
Ägare: Anna-Leena Laakso
Fortsättningsklass godkänd
10 p
 + Diplom Fortsättningsklass (RLDF)
 + 10 p (20 p)
Fortsättningsklass godkänd
10 p
2. Loke-Minova
15 p
Ägare: Inger Stöth
Nybörjarklass godkänd
10 p
Fullföljt, ej godkänd
5 p
3. Vildhöjdens Aggera
10 p
Ägare: Stefan Nilsson
Fullföljt, ej godkänd
5 p
Fullföljt, ej godkänd
5 p
4. Bukullarnas Es Traska Lovisa
8 p
Ägare: Marie Regnér
Fullföljt, ej godkänd
5 p
Startat, ej fullföljt
3 p
4. Burosch Donna
8 p
Ägare: Susanne Wickberg
Fullföljt, ej godkänd
5 p
Startat, ej fullföljt
3 p
Viltspår
1. Gungner's Alfrida
76 p
Ägare: Eva Bryntse
1:a pris (öppen klass)
17 p
 + Viltspårchampion
 + 25 p (42 p)
1:a pris (öppen klass)
17 p
1:a pris (öppen klass)
17 p
2. Gnipagrottans Älskliga Ädla
59 p
Ägare: Jessica Eriksson
1:a pris (öppen klass)
17 p
 + Viltspårchampion
 + 25 p (42 p)
1:a pris (öppen klass)
17 p
3. Bukullarnas Es Traska Lovisa
10 p
Ägare: Marie Regnér
Godkänd (anlagsklass)
10 p
3. Bukullarnas Es Åsa Kämpe
10 p
Ägare: Marie Regnér
Godkänd (anlagsklass)
10 p
3. Gungner's Urd
10 p
Ägare: Marie Regnér
Godkänd (anlagsklass)
10 p
3. Telebamsen Daks
10 p
Ägare: Hilde Hegge
Godkänd (anlagsklass)
10 p
3. Vaalebjönn’s Tb Tara
10 p
Ägare: Marie Regnér
Godkänd (anlagsklass)
10 p
8. Vildhöjdens Aggera
6 p
Ägare: Stefan Nilsson
Startat (Ej godkänd eller brutit)
3 p
Startat (Ej godkänd eller brutit)
3 p