Norsk Buhund Ringens Poängjakt

Utställningar 2022

2022-09-25
Ballerup
Internationell
Domare: Seija Juutilainen
5 vuxna / 0 veteraner / 1 valp
Gnipagrottans Ivriga Indi
12 p
BIM
DK UCH Köpenhamn-vinnare 2022
Honningrosas Jösta Hjerteknuser
10 p
2 BT/BH
Honningrosas Selma Hjerteknuser
12 p
BIR
Köpenhamn-vinnare 2022
Gnipagrottans Ivriga Iris
10 p
2 BT/BH
cert
Gnipagrottans Läckra Lollo
6 p
BIR-valp med HP
2022-09-11
Falsterbo
Nationell
Domare: Lars Hjemvedt
1 vuxen / 0 veteraner / 0 valpar
Honningrosas Jösta Hjerteknuser
12 p
BIR
2022-09-10
Steinkjer
Nationell
Domare: Dimitros Antonopoulos
2 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Telebamsen Daks
12 p
BIR
Cert
2022-09-10
Höganäs
Nationell
Domare: Boo Lundström
6 vuxna / 2 veteraner / 1 valp
Honningrosas Jösta Hjerteknuser
13 p
BIR
Gnipagrottans Yo-Yo
11 p
2 BT/BH
Gnipagrottans Ivriga Iris
12 p
BIM
Gnipagrottans Znäckan
11 p
2 BT/BH
Gnipagrottans Ulla-Gulla
10 p
3 BT/BH
Lissrakkans Menja
6 p
Excellent
Gnipagrottans Läckra Lollo
6 p
BIR-valp med HP
Gnipagrottans Ulla-Gulla (veteran)
6 p
BIR-veteran med Excellent
Gnipagrottans Yo-Yo (veteran)
5 p
BIM-veteran med Excellent
2022-09-10
Porvoo
Nationell
Domare: Elina Haapamäki
3 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Ratsunummen Julius-Maximus
12 p
BIR
Ratsunummen Klara-Griselda
11 p
BIM
Cert
2022-09-10
Gimo
Nationell
Domare: Kretsen Scheel
2 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Tomtelundens Ottar Sötpotet
12 p
BIR
Cert
Tomtelundens Osmo
6 p
Excellent
2022-09-03
Böda Sand
Nationell
Domare: Paul Stanton
5 vuxna / 2 veteraner / 1 valp
Gnipagrottans Yo-Yo
6 p
Excellent
Gnipagrottans Ivriga Iris
12 p
BIR
Gnipagrottans Ulla-Gulla
10 p
2 BT/BH
Gnipagrottans Znäckan
9 p
3 BT/BH
Gnipagrottans Jertrud
5 p
Very Good
Kimura's Jarle
6 p
BIR-valp med HP
Gnipagrottans Ulla-Gulla (veteran)
6 p
BIR-veteran med Excellent
Gnipagrottans Yo-Yo (veteran)
5 p
BIM-veteran med Excellent
2022-08-28
Tröndelag
Nationell
Domare: Tomas Rohlin
9 vuxna / 0 veteraner / 2 valpar
Telebamsen Daks
6 p
Excellent
2022-08-27
Hönefoss
Nationell
Domare: BBjörge Christiansen
51 vuxna / 2 veteraner / 6 valpar
Gnipagrottans Ivriga Iris
12 p
OPL BT/BH
Lennutädin Kultapiisku
12 p
OPL BT/BH
2022-08-27
Ljungskile
Nationell
Domare: Siv Sandö
2 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Agnar
6 p
Excellent
Burosch Eska
6 p
Excellent
Bästa Junior
2022-08-27
Forssa
Internationell
Domare: Marianne Holm Larnemaa
3 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Ratsunummen Julius-Maximus
6 p
Excellent
Koromandel Kullanmuru
12 p
BIR
Cacib
Ratsunummen Klara-Griselda
6 p
Excellent
2022-08-21
Eskilstuna
Internationell
Domare: Karl-Erik Johansson
2 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Kimura's Dagrunn
12 p
BIR
cacib
Wildekullens Hera
10 p
2 BT/BH
cert
2022-08-20
Fuglebjerg
Nationell
Domare: Radovan Lysak
4 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Gnipagrottans Ivriga Indi
12 p
BIR
2022-08-20
Norrköping
Nordic Dog Show
Domare: Mats Jonsson
7 vuxna / 2 veteraner / 0 valpar
Vildhöjdens Aggera
13 p
BIR
Nordic cert
Bukullarnas Cg Mustang
6 p
Excellent
Gungner's Urd
12 p
BIM
Nordic cert
Kimura's Dagrunn
11 p
2 BT/BH
Vaalebjönn’s Tb Tara
10 p
3 BT/BH
Vaalebjönn's Xs Trolla
6 p
Excellent
Bukullarnas CS Biscayne
5 p
Very Good
Vildhöjdens Aggera (veteran)
6 p
BIR-veteran med Excellent
Vaalebjönn’s Tb Tara (veteran)
5 p
BIM-veteran med Excellent
2022-08-19
Tromsö
Nordic Dog Show
Domare: Per Kristian Andersen
5 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Honningrosas Selma Hjerteknuser
13 p
BIR
cert, nordic cert, NO UCH, Nordic Champion
2022-08-14
Askersund
Nordic Dog Show
Domare: Ewa Nielsen
1 vuxen / 0 veteraner / 0 valpar
Ratsunummen Igor-Carsten
12 p
BIR
Cert, Nordic Cert
2022-08-14
Rönne
Internationell
Domare: Allessandro Zeppi
7 vuxna / 3 veteraner / 0 valpar
Vildhöjdens Aggera
13 p
BIR
Gnipagrottans Ivriga Indi
10 p
3 BT/BH
R.Cert, R.Cacib
Gungner's Urd
12 p
BIM
Cacib
Vaalebjönn’s Tb Tara
11 p
2 BT/BH
Vildhöjdens Aggera (veteran)
9 p
BIR-veteran med Excellent
Vet.Cert, Vet.Cacib. Dansk Veteranchampion
Vaalebjönn’s Tb Tara (veteran)
7 p
BIM-veteran med Excellent
Vet.Cacib
2022-08-13
Rönne
Nordic Dog Show
Domare: Anne Livö Buvik
7 vuxna / 3 veteraner / 0 valpar
Vildhöjdens Aggera
11 p
2 BT/BH
R.NCAC,
Gnipagrottans Ivriga Indi
10 p
3 BT/BH
Cert
Vaalebjönn’s Tb Tara
12 p
BIM
N.CAC. DKKJUBV-2022
Gungner's Urd
6 p
Excellent
Vildhöjdens Aggera (veteran)
8 p
BIR-veteran med Excellent
Vet.Cert. DKKJUBVV-2022
Vaalebjönn’s Tb Tara (veteran)
7 p
BIM-veteran med Excellent
DKKJUBVV-2022
2022-08-13
Sanda
Nationell
Domare: Mona Selbach
5 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Telebamsen Björg
6 p
Excellent
2022-08-12
Rönne
Internationell
Domare: Jetta Tschokkinen
7 vuxna / 3 veteraner / 0 valpar
Vildhöjdens Aggera
11 p
2 BT/BH
Gnipagrottans Ivriga Indi
10 p
3 BT/BH
res.Cert
Gungner's Urd
12 p
BIM
HAHV-2022
Vaalebjönn’s Tb Tara
11 p
2 BT/BH
Vildhöjdens Aggera (veteran)
8 p
BIR-veteran med Excellent
Vet.Cert, Vet.CACIB. HAHVV-2022
Vaalebjönn’s Tb Tara (veteran)
7 p
BIM-veteran med Excellent
Vet.Cacib. HAHVV-2022
2022-08-07
Svenstavik
Nationell
Domare: Jens Myrman
2 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Oppas Regulus Wigdis
12 p
BIR
cert
2022-08-06
Jönköping
Nationell
Domare: Erna-Britt Nordin
49 vuxna / 9 veteraner / 3 valpar
Honningrosas Walter Hjerteknuser
17 p
BIR
Honningrosas Jösta Hjerteknuser
15 p
2 BT/BH
Vildhöjdens Aggera
14 p
3 BT/BH
Lissrakkans Atle
13 p
4 BT/BH
cert
Gungner's Ymer
12 p
OPL BT/BH
Lissrakkans Fenris
12 p
OPL BT/BH
Ratsunummen Igor-Carsten
12 p
OPL BT/BH
Reservcert
Bukullarnas Cg Mustang
6 p
Excellent
Burosch Dunder
6 p
Excellent
Mysgårdens Freddy
6 p
Excellent
Nesets Mikkel
6 p
Excellent
Tomtelundens Osmo
6 p
Excellent
Tomtelundens Ottar Sötpotet
6 p
Excellent
Gnipagrottans Junior
5 p
Very Good
Gnipagrottans Yo-Yo
5 p
Very Good
Gungner's Ask
5 p
Very Good
Sixten
5 p
Very Good
Smörbukks Bs Wix
5 p
Very Good
Ville
5 p
Very Good
Honningrosas Selma Hjerteknuser
16 p
BIM
Tomtelundens Björna
16 p
2 BT/BH
Cert, SE UCH
Lissrakkans Freja
14 p
3 BT/BH
Reservcert
Koromandel Kullanmuru
13 p
4 BT/BH
Gnipagrottans Ivriga Iris
12 p
OPL BT/BH
Lennutädin Kullannuppu
12 p
OPL BT/BH
Lennutädin Valkokultainen
12 p
OPL BT/BH
Lissrakkans Kåra
12 p
OPL BT/BH
Lissrakkans Menja
12 p
OPL BT/BH
Tunturipuron Lumienkeli
12 p
OPL BT/BH
Vaalebjönn’s Tb Tara
12 p
OPL BT/BH
Gnipagrottans Jertrud
6 p
Excellent
Gnipagrottans Ulla-Gulla
6 p
Excellent
Gungner's Alfrida
6 p
Excellent
Gungner's Urd
6 p
Excellent
Honningrosas Nelli Hjerteknuser
6 p
Excellent
Lennutädin Kultapiisku
6 p
Excellent
Tomtelundens Silla
6 p
Excellent
Tunturipuron Jääenkeli
6 p
Excellent
Vaalebjönn's Xs Trolla
6 p
Excellent
Bellatrix
5 p
Very Good
Bukullarnas CS Biscayne
5 p
Very Good
Bukullarnas DS Svarta Grevinnan
5 p
Very Good
Burosch Donna
5 p
Very Good
Gnipagrottans Znäckan
5 p
Very Good
Honningrosas Dina Drömmedame
5 p
Very Good
Tomtelundens Beate Sötpotet
5 p
Very Good
Tomtelundens Rosamunda
5 p
Very Good
Nesets Tola
3 p
Good
Vaalebjönn's Hb Eski
0 p
Cannot be judged
pga att går ej att hantera
Kimura's Jarle
8 p
BIR-valp med HP
Tunturipuron Aamunkajo
8 p
BIR-valp med HP
Tunturipuron Aamuntähti
7 p
BIM-valp med HP
Vildhöjdens Aggera (veteran)
12 p
BIR-veteran med Excellent
Tunturipuron Lumienkeli (veteran)
11 p
BIM-veteran med Excellent
Mysgårdens Freddy (veteran)
10 p
2 Bästa veteran med Excellent
Vaalebjönn’s Tb Tara (veteran)
10 p
2 Bästa veteran med Excellent
Tunturipuron Jääenkeli (veteran)
9 p
3 Bästa veteran med Excellent
Gnipagrottans Ulla-Gulla (veteran)
8 p
4 Bästa veteran med Excellent
2022-07-30
Ransäter
Nordic Dog Show
Domare: Anne-Catherine Edoff
1 vuxen / 0 veteraner / 0 valpar
Burosch Eska
6 p
Excellent
2022-07-24
Stockholm
Nordic Dog Show
Domare: Erna-Britt Nordin
2 vuxna / 1 veteran / 0 valpar
Vildhöjdens Aggera
11 p
BIM
Tomtelundens Björna
12 p
BIR
Vildhöjdens Aggera (veteran)
6 p
BIR-veteran med Excellent
2022-07-23
Västerås
Internationell
Domare: Christina Bjerstedt-Ohlsson
2 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Tomtelundens Björna
12 p
BIR
Wildekullens Hera
6 p
Excellent
2022-07-16
Helsinki
Nationell
Domare: Kari Granaas Hansen
8 vuxna / 1 veteran / 0 valpar
Ratsunummen August-Runar
12 p
BIM
Ratsunummen Julius-Maximus
11 p
2 BT/BH
Ratsunummen Heimdahl-Steinn
10 p
3 BT/BH
Ratsunummen Klara-Griselda
13 p
BIR
Honningrosas Bibi Hjerteknuser
11 p
2 BT/BH
Koromandel Kullanmuru
10 p
3 BT/BH
Lennutädin Kullannuppu
6 p
Excellent
Ratsunummen August-Runar (veteran)
6 p
BIR-veteran med Excellent
2022-07-09
Mäntsälä
Nationell
Domare: Paavo Mattila
1 vuxen / 0 veteraner / 0 valpar
Ratsunummen Heimdahl-Steinn
13 p
BIR
FI UCH
2022-07-09
Tvååker
Internationell
Domare: Arne Foss
6 vuxna / 2 veteraner / 0 valpar
Honningrosas Jösta Hjerteknuser
13 p
BIR
Gnipagrottans Yo-Yo
5 p
Very Good
Gnipagrottans Ivriga Iris
12 p
BIM
Lennutädin Valkokultainen
11 p
2 BT/BH
Gnipagrottans Znäckan
10 p
3 BT/BH
Gnipagrottans Ulla-Gulla
9 p
4 BT/BH
Gnipagrottans Ulla-Gulla (veteran)
6 p
BIR-veteran med Excellent
2022-07-08
Tvååker
Nationell
Domare: Carl Gunnar Stafberg
6 vuxna / 2 veteraner / 0 valpar
Gnipagrottans Yo-Yo
12 p
BIM
Gnipagrottans Ivriga Iris
13 p
BIR
Gnipagrottans Znäckan
11 p
2 BT/BH
Gnipagrottans Jertrud
10 p
3 BT/BH
Gnipagrottans Ulla-Gulla
9 p
4 BT/BH
Lennutädin Valkokultainen
6 p
Excellent
Gnipagrottans Yo-Yo (veteran)
6 p
BIR-veteran med Excellent
Gnipagrottans Ulla-Gulla (veteran)
5 p
BIM-veteran med Excellent
2022-07-07
Alfta
Nationell
Domare: Hans Almgren
1 vuxen / 0 veteraner / 0 valpar
Gungner's Alfrida
12 p
BIR
2022-07-03
Borås
Nationell
Domare: Gunilla Skallman
3 vuxna / 1 veteran / 0 valpar
Gnipagrottans Znäckan
12 p
BIR
Gnipagrottans Ivriga Iris
10 p
2 BT/BH
Gnipagrottans Ulla-Gulla
9 p
3 BT/BH
Gnipagrottans Ulla-Gulla (veteran)
6 p
BIR-veteran med Excellent
2022-07-02
Borås
Nordic Dog Show
Domare: Aleksandra Palumbo
9 vuxna / 2 veteraner / 0 valpar
Gnipagrottans Ivriga Iris
13 p
BIR
Gungner's Alfrida
11 p
2 BT/BH
Vaalebjönn’s Tb Tara
10 p
3 BT/BH
Gnipagrottans Znäckan
9 p
4 BT/BH
Gnipagrottans Ulla-Gulla
8 p
OPL BT/BH
Gungner's Urd
8 p
OPL BT/BH
Vaalebjönn's Xs Trolla
8 p
OPL BT/BH
Burosch Eska
6 p
Excellent
Bukullarnas CS Biscayne
5 p
Very Good
Vaalebjönn’s Tb Tara (veteran)
6 p
BIR-veteran med Excellent
Gnipagrottans Ulla-Gulla (veteran)
4 p
2 Bästa veteran med Excellent
2022-06-19
Leksand
Nordic Dog Show
Domare: Anne Livö Buvik
2 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Smörbukks Bs Wix
6 p
Excellent
Wildekullens Hera
6 p
Excellent
2022-06-18
Kotka
Internationell
Domare: Sanna Vakkilainen
2 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Ratsunummen Heimdahl-Steinn
6 p
Excellent
Ratsunummen Halla-Cari
13 p
BIR
FI UCH
2022-06-12
Vänersborg
Internationell
Domare: Leif Lehman Jörgensen
3 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
A-Dyre Telebamse
6 p
Excellent
2022-06-11
Hämeenlinna
Nationell
Domare: George Schokol
3 vuxna / 1 veteran / 0 valpar
Ratsunummen August-Runar
12 p
BIR
Ratsunummen Halla-Cari
5 p
Very Good
Ratsunummen August-Runar (veteran)
7 p
BIR-veteran med Excellent
FI VCH
2022-06-11
Alavus
Nationell
Domare: Esa Ruotsalainen
1 vuxen / 1 veteran / 0 valpar
Tunturipuron Jääenkeli
6 p
Excellent
Tunturipuron Jääenkeli (veteran)
6 p
BIR-veteran med Excellent
2022-06-06
Holbaeck
Nordic Dog Show
Domare: Aleksandra Palumbo
5 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Honningrosas Jösta Hjerteknuser
11 p
BIM
Honningrosas Selma Hjerteknuser
12 p
BIR
2022-06-04
Norrköping
Nationell
Domare: Jasna Matejcic
3 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Bukullarnas Cg Mustang
6 p
Excellent
Ratsunummen Igor-Carsten
6 p
Excellent
Bukullarnas CS Biscayne
5 p
Very Good
2022-06-04
Ylöjärvi
Nationell
Domare: Jari Fors
2 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Koromandel Kullanmuru
12 p
BIR
Lennutädin Kullannuppu
11 p
2 BT/BH
FI JCH
2022-05-28
Piteå
Nationell
Domare: Jens Myrman
2 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Gungner's Alfrida
10 p
2 BT/BH
2022-05-28
Riihimäki
Nationell
Domare: Tuula Savolainen
3 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Koromandel Kullanmuru
12 p
BIR
Lennutädin Kullannuppu
10 p
2 BT/BH
2022-05-26
Turku
Nationell
Domare: Francesco Cochetti
2 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Koromandel Kullanmuru
13 p
BIR
FI UCH
Lennutädin Kullannuppu
10 p
2 BT/BH
2022-05-22
Kvaerndrup
Nationell
Domare: Francesco Di Paula Nuzzo
2 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Gnipagrottans Ivriga Indi
11 p
BIM
Honningrosas Selma Hjerteknuser
13 p
BIR
2022-05-22
Hässleholm
Nordic Dog Show
Domare: Karl Eddi Berge
4 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Gnipagrottans Yo-Yo
11 p
BIM
Nordic cert
Gnipagrottans Ivriga Iris
12 p
BIR
Cert, Nordic cert
Gnipagrottans Ulla-Gulla
5 p
Very Good
Lissrakkans Menja
5 p
Very Good
2022-05-22
Sanda
Nationell
Domare: Branislav Rajic
5 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
A-Dyre Telebamse
10 p
2 BT/BH
2022-05-21
Sanda
Nationell
Domare: Calin Margineanu
5 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
A-Dyre Telebamse
12 p
BIR
2022-05-15
Roskilde
Internationell
Domare: Perttu Stålberg
9 vuxna / 2 veteraner / 0 valpar
Honningrosas Jösta Hjerteknuser
11 p
2 BT/BH
Vildhöjdens Aggera
10 p
3 BT/BH
Honningrosas Selma Hjerteknuser
11 p
2 BT/BH
Vaalebjönn’s Tb Tara
10 p
3 BT/BH
Vaalebjönn’s Tb Tara (veteran)
7 p
BIR-veteran med Excellent
2022-05-14
Roskilde
Internationell
Domare: Karl Eddie Berge
10 vuxna / 2 veteraner / 0 valpar
Vildhöjdens Aggera
11 p
2 BT/BH
Honningrosas Selma Hjerteknuser
11 p
2 BT/BH
2022-05-13
Roskilde
Nordic Dog Show
Domare: Lars Hjelmtvedt
10 vuxna / 2 veteraner / 0 valpar
Vildhöjdens Aggera
11 p
2 BT/BH
Vaalebjönn’s Tb Tara
6 p
Excellent
Bukullarnas Es Åsa Kämpe
3 p
Good
Vaalebjönn’s Tb Tara (veteran)
6 p
BIR-veteran med Excellent
2022-04-23
Västerås
Nationell
Domare: Martin Johansson
2 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Ratsunummen Igor-Carsten
5 p
Very Good
Nova-Syndattir av Fjeldvidda
6 p
Excellent
2022-04-17
Malmö
Internationell
Domare: Thomas Rohlin
5 vuxna / 1 veteran / 0 valpar
Honningrosas Jösta Hjerteknuser
11 p
BIM
Gnipagrottans Yo-Yo
10 p
2 BT/BH
Honningrosas Selma Hjerteknuser
12 p
BIR
Cacib
Gnipagrottans Ivriga Iris
10 p
2 BT/BH
cert
Gnipagrottans Ulla-Gulla
9 p
3 BT/BH
Gnipagrottans Ulla-Gulla (veteran)
6 p
BIR-veteran med Excellent
2022-04-17
Vikersund
Nationell
2 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
A-Dyre Telebamse
12 p
BIR
2022-04-16
Vikersund
Nationell
Domare: Katarzyna Szutkiewicz
1 vuxen / 0 veteraner / 0 valpar
A-Dyre Telebamse
5 p
Very Good
2022-04-15
Vesilahti
Nationell
Domare: Marianne Holm
1 vuxen / 0 veteraner / 1 valp
Koromandel Kullanmuru
12 p
BIR
Lennutädin Kullannuppu
6 p
BIR-valp med HP
2022-04-02
Bredsten
Nationell
Domare: Morten Matthes
1 vuxen / 0 veteraner / 0 valpar
Honningrosas Selma Hjerteknuser
12 p
BIR
2022-03-26
Lahti
Internationell
Domare: Terje Lindström
3 vuxna / 1 veteran / 0 valpar
Ratsunummen August-Runar
12 p
BIR
Ratsunummen Julius-Maximus
10 p
2 BT/BH
Ratsunummen Klara-Griselda
11 p
BIM
Ratsunummen August-Runar (veteran)
6 p
BIR-veteran med Excellent
2022-03-19
Lahti
Internationell
Domare: Paavo Mattila
3 vuxna / 1 veteran / 0 valpar
Ratsunummen August-Runar
12 p
BIR
Ratsunummen Julius-Maximus
10 p
2 BT/BH
Ratsunummen Klara-Griselda
10 p
2 BT/BH
Ratsunummen August-Runar (veteran)
6 p
BIR-veteran med Excellent
2022-03-05
Skensved
Nationell
Domare: Carsten Birk
2 vuxna / 0 veteraner / 0 valpar
Gnipagrottans Ivriga Indi
12 p
BIR
Honningrosas Selma Hjerteknuser
11 p
BIM
2022-02-20
Tallinn
Internationell
Domare: Jelena Kruus
1 vuxen / 0 veteraner / 0 valpar
Koromandel Kullanmuru
12 p
BIR
2022-02-19
Tallinn
Internationell
Domare: Marko Lepasaar
1 vuxen / 0 veteraner / 0 valpar
Koromandel Kullanmuru
13 p
BIR
EE CH